CE (Tır) Ehliyeti

CE sınıfı sürücü belgesi almak için gereken belgeler şunlardır;
Kimlik fotokopisi: Üstünde T.C. kimlik numarası yazmayan nüfus cüzdanları tır ehliyeti başvurularında kabul edilmemektedir. Kimliklerin ön ve arka fotokopileri başvuru sırasında getirilmelidir.
Fotoğraf: Yeni sisteme uygun olacak şekilde 10 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
Sabıka kaydı: Sabıka kaydı almak isteyenler, eskiden olduğu gibi Adliye’ye gitmek ve sıra beklemek zorunda kalmadan T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet şifreleri yardımıyla e-Devlet’e giriş yaparak, internet üzerinden online olarak sabıka kayıtlarını alabilirler.
Öğrenci belgesi ya da diploma: İlkokul ya da ikinci düzey okuryazarlık belgesi ile başvuruda bulunulabilir. Henüz mezun olmayan ve öğrenim görmeye devam edenler, okudukları okuldan öğrenci belgelerinin aslını almak zorundadır.
Sağlık raporu: Ağır vasıtaları kullanabilmek için herhangi bir özrün olmadığına dair devlet hastanelerinden ya da özel sağlık birimlerinden sağlık raporunun alınması gereklidir. Bunun için tır sürücü belgesi sağlık raporu şablonundaki ikinci grup ehliyet kısmını doldurmak gereklidir.
Önceki ehliyet belgesi: Tır ehliyeti almak isteyen kişilerin öncelikle C sınıfı ehliyetleri olması gerektiği için bu ehliyet belgesini başvuru sırasında yanlarında getirmeleri gerekir.
İkametgah belgesi: Bağlı bulunulan adrese göre alınan ikametgah belgesi ile birlikte başvuru yapılmalıdır.

Tır Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre 18 yaşını dolduran ve 19 yaşından gün alan kişiler B sınıfı ehliyet alabilirler. B sınıfından C sınıfına geçiş yapmak isteyen sürücüler 21 yaşını doldurup 22 yaşından gün almalıdırlar. 21 yaşını tamamlayıp 22 yaşından gün alan ve C sınıfı sürücü belgesi olan kişiler tır ehliyeti alabilirler.

CE Sınıfı Ehliyet (Tır Ehliyeti) Alabilmek İçin Hangi Şartlar Gereklidir?

  • 21 yaşını doldurup 22 yaştan gün almak
  • Minimum ilkokul mezunu olmak
  • İstenen sağlık şartlarını karşılıyor olmak
  • Tır ehliyeti olan kişiler Moped, otomatik vitesi olan araçlar, kamyon, kamyonet, römork, yarı römork, otomobil, çekici araçlar ya da traktör gibi araçları kullanabilirler.